جمعه، ۳ خرداد ۱۳۹۸
 

اخبار

نخستین جشنواره فرهنگ، هنر و معارف فاطمی برگزار می‌شود

نخستین جشنواره فرهنگ، هنر و معارف فاطمی برگزار می‌شود
معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(س) گفت: نخستین جشنواره فرهنگ، هنر و معارف فاطمی در دو بخش عمومی و تخصصی برگزار می‌شود. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام مهدی احمدی در نشست خبری نخستین جشنواره فرهنگ، هنر و معارف فاطمی که در ساختمان کریمه اهل بیت(ع) برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به روایات حرم حضرت معصومه(س) دارای اهمیت ویژه‌ای است و اهل بیت(ع) قرن‌ها قبل به ما اطلاع دادند که علم از قم به سراسر عالم منتشر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حرم محور حوزه علمیه است، ادامه داد: قرار گرفتن حوزه‌های علمیه در کنار حرم باعث فهم بیشتر مطالب و انتشار و انعکاس بهتر علم به سراسر عالم می‌شود.

اهداف برگزاری جشنواره فرهنگ، هنر و معارف فاطمی

معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(س) افزود: حضرت فاطمه کبری(س) با وجود شخصیت ویژه و منحصر به فرد گنبد و بارگاه ندارند و نشانی از قبر مطهر ایشان نیست تا سند مظلومیت این بزرگوار باشد.

حجت الاسلام احمدی گفت: در روایات آمده اگر می‌خواهید حضرت زهرا(س) را زیارت کنید به قم بیایید و حضرت معصومه(س) را زیارت کنید؛ چرا که شباهت‌های زیادی بین این دو بانو وجود دارد و هر دو از ولایت دفاع کردند و مقام امامت را تبیین کردند.

وی بیان کرد: مجموعه آستان مقدس کریمه اهل بیت(ع) تصمیم گرفته است که جشنواره فرهنگ، هنر و معارف فاطمی منسوب به حضرت زهرا(س) و حضرت معصومه(س) را برگزار کند.

معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(س) گفت: حرم‌ها مکانی فرا ملی، فرا دینی و فرا مذهبی هستند و هرکسی با هر نوع گرایشی به این اماکن احترام می‌گذارد و این مهم فرصت ویژه‌ای را برای ما فراهم می‌کند.

حجت الاسلام احمدی تبیین ارزش‌های ناشناخته زیارت و توسل به اهل بیت(ع)، ترویج گفتمان معارف فاطمی در جامعه، ایجاد انگیزه برای هنرمندان، شناسایی ظرفیت‌های موجود برای کمک کردن به نشر معارف اهل بیت(ع) را از اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد.

وی ادامه داد: قالب جشنواره یکی از قالب‌های خوب برای نشر معارف فاطمی است که این مهم یکی از وظایف آستان مقدس کریمه اهل بیت(ع) است.

موضوعات جشنواره و رویکردهای آن

معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(س) گفت: امسال این جشنواره در سطح ملی و در سال بعد در سطح بین المللی برگزار می‌شود تا حضرت فاطمه(س) و حضرت معصومه(س) را به جهانیان معرفی کنیم.

حجت الاسلام احمدی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم که موسسات مختلف در این جشنواره مشارکت داشته باشند و این جشنواره به همت آستان مقدس کریمه اهل بیت(ع) برگزار می‌شود، اضافه کرد: زیارت با معرفت یکی از موضوعات این جشنواره است که نقش توسل و واسطه فیض بودن اهل بیت(ع)، کارکردهای روح نواز و نجات بخش زیارت، اهمیت و جایگاه بقاع متبرکه، شرح و تفصیل زیارت نامه فاطمه معصومه(س) از رویکردهای موضوع زیارت با معرفت است.

وی گفت: شخصیت‌شناسی حضرت زهرا(س) با دو رویکرد تبیین نقش ولایت بر اساس خطبه حضرت زهرا(س) و دفاع از جایگاه ولایت که به عملکرد حضرت زهرا(س) می‌پردازد، از دیگر موضوعات جشنواره فرهنگ، هنر و معارف فاطمی است.

معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(س) شخصیت‌شناسی حضرت کرمه اهل بیت(ع) را از دیگر موضوعات جشنواره برشمرد و گفت: در این بخش محدودیت خاصی نداریم و علاقمندان می‌توانند به زوایای مختلف شخصیت حضرت معصومه(س) بپردازند.

حجت الاسلام احمدی یادآور شد: نماز از موضوعاتی است که مقام معظم رهبری در ابتدای سال به آن اشاره کردند و انتخاب موضوع نماز با تکیه بر فرهنگ فاطمی بر اساس تأکیدات مقام معظم رهبری است.

وی ادامه داد: تبیین نقش هدایتی و آرامش بخش نماز و تبیین نقش بازدارندگی نماز از گسترش فحشا و منکر در اجتماع از رویکردهای موضوع نماز با تکیه بر فرهنگ فاطمی است.

معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(س) بیان کرد: زندگی سالم در خانواده دیندار از موضوعات دیگر این جشنواره است که تبیین شاخص‌های عفت عمومی در جامعه اسلامی، حجاب و اثرات آن در خانواده و اجتماع از رویکردهای این بخش است.

حجت الاسلام احمدی، امر به معروف و نهی از منکر در جامعه و خانواده با سه رویکرد اثرات در رشد و بالندگی جامعه و نقش رسانه‌ها در ترویج این فرهنگ و نقش مسئولان در احیا و اجرای امر به معروف و نهی از منکر از دیگر موضوعات جشنواره برشمرد.

برگزاری جشنواره در دو بخش عمومی و تخصصی

وی اظهار داشت: جشنواره فرهنگ، هنر و معارف فاطمی در دو بخش عمومی و تخصصی برگزار می‌شود و مهلت ارسال آثار در بخش عمومی تا ۳۰ آذر و بخش تخصصی تا ۲۰ بهمن‌ماه است.

معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(س) ابراز کرد: این جشنواره در ۱۷ رشته و ۱۱ بخش آغاز می‌شود که در تمام بخش‌ها از دبیران و داوران مجرب بهره بردیم.

حجت الاسلام احمدی گفت: بخش عمومی در ۸ رشته خانواده مطهر ویژه بانوان، سروش فاطمی ویژه حوزویان، ایده و طرح برتر فاطمی ویژه دانشگاهیان، یک جمع مؤمنانه ویژه نوجوانان، آسمانی‌ها وِیژه کودکان، عکاسی با موبایل و مدیریت شبکه‌های اجتماعی و کتابخوانی برگزار می‌شود.

وی گفت: ۱۴ دی‌ماه همزمان با سالروز ورود حضرت فاطمه معصومه(س) به قم مراسم معرفی نفرات بر‌تر و اهدا جوایز بخش عمومی جشنواره برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(س) با اشاره به اینکه ۱۱ فروردین ماه سال ۹۵ همزمان با میلاد حضرت زهرا(س) مراسم معرفی نفرات بر‌تر و اهدا جوایز بخش تخصصی جشنواره برگزار می‌شود، گفت: بخش تخصصی نیز در ۹ رشته با انتخاب بهترین کتاب سال فاطمی، مقالات و چکیده پژوهش‌های علمی، شعر فاطمی، داستان کوتاه، فیلم کوتاه، نرم افزارهای چند رسانه‌ای، عکاسی، ندای کوثر، برگزار می‌شود.

حجت الاسلام احمدی افزود: علاقمندان برای تکمیل فرم شرکت در جشنواره و اطلاع از آیین نامه‌های هر بخش به نشانی www.fatemifestival.ir مراجعه و یا با شماره تلفن ۳۷۱۷۵۳۸۶-۰۲۵ تماس بگیرند.
۴ آبان ۱۳۹۴ ۱۶:۲۵

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.